سیستم ساخت و ساز خشک


ساختار کلی سقف کاذب و دیوارهای جداکننده با ورق گچی، سیستم‌های ساخت و ساز خشک است که شامل صفحات روکش دار گچی یا سیمانی و مقاطع فولادی گالوانیزه‌ی سبک نورد سرد می‌باشد، که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیل‌های فولادی به عنوان زیرسازی عمل می‌نمایند.
مزایایی همچون:
1- سهولت، 2- سرعت و دقت بالا در اجرا، 3- ایمنی در برابر زلزله و حریق 4- خواص عایق بندی حرارتی و صوتی و رطوبت 5- تعمیرات و نگهداری آسان،
موجب شده است که امروزه سیستم‌های ساخت و ساز خشک به عنوان جایگزین روشهای منسوخ سنتی (بنایی) در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.
سیستم‌های ساخت و ساز خشک از سهولت، سرعت و دقت اجرایی بسیار بالاتری نسبت به روش‌های سنتی (بنایی) برخوردار بوده و به همین دلیل در زمان و هزینه‌های ساخت، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای را امکان‌پذیر می‌سازند. انتخاب این سیستم ساخت در مرحله طراحی و محاسبات سازه، از یک سو باعث کاهش بار مرده ساختمان شده و از سوی دیگر موجب کاهش نیروی ناشی از زلزله خواهد شد. در نتیجه ابعاد تیرها و ستون‌ها و هزینه‌های مربوط به سازه کاهش می یابد.
علاوه بر کاهش جرم کلی ساختمان و در نتیجه کاهش نیروی ناشی از زلزله، دیوارهای جدا کننده با ورق گچی رفتار میان قابی مناسبی داشته و اثر منفی بر رفتار سازه در هنگام بروز زمین لرزه نخواهد داشت. ساختارهای ایجاد شده با این محصولات دارای عایق حرارتی و صوتی مناسب بوده و در برابر رطوبت نیز مقاوم می باشد. همچنین با استفاده از ساختارهای مقاوم در برابر حریق، می‌توان سازه و یا فضاهای مورد نظر ساختمان را در برابر آتش مستقیم تا 2 ساعت مقاوم نمود. از دیگر مزیت‌های این سیستم، سهولت در انجام تعمیرات، امکان ایجاد تغییرات با توجه به نیازها یا کاربری بنا، دسترسی آسان به تاسیسات و سبکی وزن و بسته بندی مناسب محصولات و در نتیجه سهولت و کاهش هزینه‌های حمل و نقل می باشد.
سیستم های ساخت و ساز خشک با هدف کاهش ضایعات ساختمانی و استفاده بهینه از منابع طبیعی، ارتقاء کیفیت ساختمان سازی، صرفه جویی در زمان و هزینه‌های ساخت و ساز، سبک سازی و تامین ایمنی بناها در برابر زلزله و بهینه‌سازی مصرف انرژی طراحی شده‌اند.
شرکت های تولید کننده متریال اجرایی این محصول در ایران عبارتنداز:
کناف ایران – جیبسمنا امارات – ABS ترکیه – جی پل ایران – صدف شیراز – ثمین پانل تبریز – یزد پانل – باتیس اصفهان – المرجان امارات و ………..