کنترل مرغوبیت مصالح ساختمانی به صورت چشمیبسته به هر آیتم، می توان از روش های زیر استفاده کرد:
کیفیت آجرِ گَری: نباید شوره یا سفیدک زده باشد. باید شکل هندسی کاملی داشته باشد. در برخورد دو آجر به هم صدای خام بودن آجر شنیده نشود؛ بلکه اصطلاحاً صدای زنگ داشته باشد نه صدای مرگ. بلوک ها هم نباید شوره داشته باشد.

کیفیت مصالح بلوک سیمانی: از یک متری از بالا بلوک به سمت پایین رها شود: اگر شکست و خراب شد نشانه کیفیت نامناسب است؛ در غیر این صورت کیفیت آن مرغوب هست.
روش های تشخيص چشمي كيفيت (از لحاظ دانسيته و وجود مواد كندسوز كننده) بلوك هاي پلي استايرن (جهت اجرا در سقف های تيرچه بلوك) چيست؟ بلوک پلی استایرن کندسوز دیر می سوزد و اگر شعله ای به آن نزدیک شود و شروع به سوختن کند، نباید اشکی داشته باشد. اگر اشک داشت، کندسوز و استاندارد نیست.

معیار های ظاهری تشخیص بتن تیرچه خوب: این بتن ضخامت کمی دارد و هیچگونه ترکی نباید بر روی آن باشد. (دلیل وجود ترک می تواند کم بودن آب، کم بودن سیمان بتن و یا مراقبت غیر اصولی باشد) ظاهر بتن هرگز نباید تخلخل داشته باشد.(یعنی سوراخ های هوا) میلگرد های طولی کف تیرچه باید به صورت سراسری داخل بتن غرق باشند. سطح بتن تیرچه نباید خیلی مسطح باشد و باید دانه های سنگی دیده شوند.(در غیر این صورت بیانگر وجود آب اضافی و سیمان کم و مصالح سنگی کم، نامرغوب و همراه با خاک است)

معيارهای چشمی برای كنترل كيفيت قالب های فلزی وارد شده به كارگاه چيست تا بتوان در سازه های بتنی از تبعات استفاده از قالب های فرسوده مثل ايجاد ناشاقولی، پيچيدگی و ….( علي الخصوص ستون های بتنی) جلوگيری كرد؟ درمورد قالب ها، هر چیزی که از سازه بتنی توقع داریم باید در قالب هم ببینیم: مثلاً شاقولی سازه بتنی( به صورت چشمی و بدون ابزار: باید وقتی قالب های بدنه روی هم دپو شده اند آنها را چک کنیم که دقیقاً مرتب و صاف تمامی لبه های قالب ها روی قالب بعدی نشسته باشد. این بیانگر عدم وجود پیچش و ناشاقولی است) بهترین راه برای کنترل موج قالب استفاده از شمشه است. (یک قالب خوابانده می شود و روی بدنه اش یک شمشه کاملاً صاف قرار داده می شود.

وقتی از پهلو به آن نگاه می کنیم نباید هیچگونه فاصله ای بین قالب و شمشه باشد) روش های چشمی كنترل ملات ماسه سيمان ساخته شده در كارگاه از لحاظ كفايت ميزان سيمان مصرفي در آن چيست؟ هرچه ملات تیره تر باشد میزان سیمانش بیشتر است. اگر در زمانی که ملات تازه است، با کمچه مخلوط شود، هرچه حالت خمیری بیشتری داشته باشد و تیره باشد نشانگر وجود سیمان زیادتر در آن است. ولی اگر حالت خمیری داشته باشد اما تیره نباشد نشانگر وجود خاک رس زیاد در ماسه است.

تفاوت كاشی با سراميك چيست و با فرض ابعاد و طرح يكسان، كاشی از سراميك چگونه تميز داده می شود؟ همچنین با چه معيارهایی می توان به كيفيت كاشی (و يا سراميك) پی برد و مثلا تشخيص داد كه اين سراميك درجه يك است و آن سراميك درجه 2 يا درجه 3؟ کاشی، خاک رس پخته شده با لعاب شیشه هست که مقاومت فشاری بسیار کمی دارد و در برابر فرسایش بسیار ضعیف می باشد و به همین دلیل ابعاد آن کوچک می باشد.

اما سرامیک نوعی سنگ مصنوعی هست که بسیار مقاوم تر و مرغوب تر است و کاربردش برای تمامی سطوح هست. بیشترین ابعادش: 60*60 – 80*80 – 1.0*1.0 می باشد. معیارهای تشخیصی کاشی و سرامیک مرغوب: وقتی که یک بسته را باز می کنید و کاشی ها و یا سرامیک ها را کنار هم می چینید، تمام گُل ها باید دقیق و مرتب کنار هم قرار گیرند. لبه کاشی و سرامیک باید کاملاً گونیا باشند، تاب و پیچ نداشته باشند. کاشی به هیچ عنوان نباید شوره زده باشد. سطح آنها نباید کدرتر از طرح باشد. وقتی دو تا کاشی یا سرامیک به هم چسبانده می شوند، نباید فاصله ای بین دو سرامیک وجود داشته باشد.(احتمال وقوع این پدیده در کاشی و سرامیک های نازک تر بیشتر است)